Ochrona przed czadem i kumulacją gazów
Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe to bloki w zamkniętych osiedlach, które w większości przypadków korzystają z miejskich sieci energetycznych i ciepłowniczych. Znaczna część Polaków żyje jednak w domach z własną kotłownią, a wielu z nas, zarówno w nowych, jak i starszych budynkach, korzysta z kuchenek i pieców gazowych.
Zarówno nowoczesne kotłownie w domach jednorodzinnych, jak i kuchenki gazowe w blokach są źródłem poważnego zagrożenia. Ulatniający się czad, opary spalanego gazu czy gaz wydostający się z nieszczelnej instalacji mogą doprowadzić nawet do śmierci. Prawo budowlane nakłada na administratorów domów obowiązek kontrolowania systemów wentylacji, który najczęściej powierza się wyspecjalizowanym firmom kominiarskim. W prywatnych domach o taką kontrolę musi zadbać sam właściciel, a od jego konsekwencji i przestrzegania zasad zależy bezpieczeństwo domowników.
Projekt, wykonanie i konserwacja – czynniki decydujące o sprawności wentylacji
Podstawą sprawnie działającego systemu wymiany powietrza jest spełnienie wszystkich trzech warunków:
- starannego wykonania projektu z uwzględnieniem wszystkich parametrów fizycznych, specyfiki pomieszczenia oraz liczby korzystających z niego osób,
- wykonywania instalacji wentylacji zgodne z projektem, z zastosowaniem dobrej jakości materiałów i wyeliminowaniem problemów, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie systemu,
- systematycznej konserwacji i czyszczenia wentylacji, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których korzystanie z pieca węglowego powoduje nagromadzenie sadzy.
Dla bezpieczeństwa ludzi ważny jest każdy element tego łańcucha, a uchybienia choćby na jednym z etapów mogą prowadzić do poważnych zatruć, także ze skutkiem śmiertelnym. W mniej skrajnych przypadkach niewentylowane powietrze pogorszy samopoczucie domowników i negatywnie wpłynie na pracę urządzeń.