Wentylacja z rekuperacją dla alergików

Alergie to jeden z powodów, dla których całkowicie zmienia się wyposażenie mieszkania i ogranicza stosowanie różnych nowinek technicznych. Nadmiar niechcianych pyłków, zwłaszcza w okresie wiosny i lata, może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. Jaki system wentylacji sprawdzi się więc w domu alergika?

Kategoria: Blog

Wentylacja

System oczyszczania powietrza

Powodem alergii może być wiele czynników, ale do najczęstszych i najbardziej uciążliwych zalicza się pyłki roślin. O ile w zaawansowanej postaci choroby konieczne jest eliminowanie wszystkich potencjalnych nośników alergenów, w tym kurzu i roztoczy, o tyle u większości osób wrażliwych alergia ma charakter sezonowy. Reakcja katarem czy łzawieniem oczu na nadmiar alergenów to najbardziej typowe objawy.

Biorąc pod uwagę fakt, że wentylacja ma za zadanie wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, oznacza to, iż jest ono pozyskiwane wprost u źródła alergenów, czyli w środowisku naturalnym. W tej sytuacji wentylacja grawitacyjna nie tylko nie stworzy większego komfortu wnętrza, ale wręcz jeszcze go obniży. Wymiana powietrza w domu osoby cierpiącej na alergie wymaga dodatkowego oczyszczenia z pyłków, a takie zadanie może spełnić jedynie rekuperacja.

Rekuperator z filtrem i jego możliwości

Rekuperacja oznacza system wentylacji z odzyskiem energii termicznej, ale również oczyszczanie wymienianego powietrza. Za to ostatnie zadanie odpowiadają specjalne filtry, które zatrzymują cząstki stałe, w tym również alergeny. Z punktu widzenia alergika warto wiedzieć, że:

  • montowane fabrycznie w rekuperatorach filtry mają skuteczność filtracji na poziomie około 90% pyłków kwiatowych,
  • filtrowanie cząstek od 3 do 10μm utrzymuje się w nich na poziomie do 85%,
  • istnieje możliwość wymiany filtrów na takie o zwiększonej klasie filtracji,
  • filtry wyższej klasy zatrzymują 97% cząsteczek o wielkości już od 1 do 3μm,
  • filtry te zatrzymują cząstki popiołu, sadzy i zarodników grzybów, a w niektórych przypadkach także dym tytoniowy i bakterie,
  • możliwe jest wyposażenie wentylacji z rekuperatorem w filtry HEPA oraz jonizator powietrza, dodatkowo eliminujący drobnoustroje.

Montaż wentylacji z rekuperacją i filtrem o zwiększonej klasie filtracji to doskonałe rozwiązanie do domu alergika. Zapewnia zarówno wymianę powietrza na świeże, jak i jego perfekcyjne oczyszczenie.