Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Fakty i mity na temat powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła są wykorzystywane jako źródło energii termicznej, która jest pozyskiwana bezpośrednio z naturalnego otoczenia. Wśród trzech typów takich urządzeń najmniejszym powodzeniem cieszyły się dotąd pompy powietrzne. Oto najpopularniejsze mity i kilka faktów na ich temat.

MIT: Pompa powietrzna to kosztowna inwestycja

Urządzenie tej kategorii jest najtańsze ze wszystkich typów. Na niższy koszt instalacji wpływa przede wszystkim brak konieczności wykonywania kosztownych odwiertów. W przypadku pomp gruntowych niekiedy mają one głębokość kilkudziesięciu metrów. Pompy wodne potrzebują zaś do prawidłowej pracy aż dwóch odwiertów. W przypadku pompy powietrznej wystarczy wygospodarowanie niewielkiej przestrzeni, w której będzie ustawiona skrzynka z instalacją. Koszt instalacji pompy ciepła powietrznej dla domu o powierzchni 200 m2 zamyka się w przedziale 20-30 tys. zł, podczas gdy niezbędna do jego ogrzania kotłownia gazowa to kwota rzędu 10-15 tys. zł. Sezonowe oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu z kotłownia gazową wynoszą około 3.000 zł, czyli czas zwrotu inwestycji dla takiego domu wynosi od 4 do 5 lat.

MIT: Pompa powietrzna nie pracuje w niskich temperaturach

Faktem jest, że im niższa temperatura powietrza, tym mniejsza efektywność takiej pompy. Jednak zgodnie z podstawową zasadą fizyki, że powyżej zera bezwzględnego zawsze znajduje się jakaś energia, pozyskiwanie jej jest możliwe w każdych warunkach klimatycznych. Biorąc pod uwagę, że zero bezwzględne to -273 st. C, a zimą temperatura nie spada poniżej -25 st. C, można śmiało powiedzieć, że pompa powietrzna oferuje spore możliwości nawet podczas mroźnej zimy. Ograniczeniem może być jedynie wydajność sprzętu, jednak nowoczesne sprężarki działają w zakresie od -30 st. C do +45 st. C. Sprawność nowoczesnych pompy ciepła powietrznych przy temperaturze -25 st. C niewiele odbiega (maksymalnie 10 %) od sprawności tych samych pomp ciepła dla najczęściej występujących temperatur zimą -5 do 0 st. C.

MIT: Pompa powietrzna pochłania dużo energii

Pompa powietrzna, podobnie jak wszystkie pozostałe, potrzebuje jedynie energii do zasilenia sprężarki i wentylatora skraplacza. We wszystkich przypadkach wydatek energetyczny 1 kW pozwala uzyskać od 5 do 7 kW darmowej energii średniosezonowo w ciągu roku. Identyczne zyski zapewniają urządzenia gruntowe i wodne. Powietrzna pompa ciepła jest bardzo prosta w montażu, bowiem nie wymaga wykonywania odwiertów ani skomplikowanych instalacji. Może też funkcjonować w roli samodzielnego urządzenia grzewczego, zapewniając dostateczną ilość energii do podgrzania wody gospodarczej lub ogrzania pomieszczeń. Przez lata uważana za najmniej efektywną ostatnio zyskuje coraz większe uznanie inwestorów i jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż pompy ciepła gruntowe.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie