Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Klimatyzatory split – zimowe ogrzewanie klimatyzacją

Systemy klimatyzacji przez większość osób traktowane są jako doskonały sposób na ochłodzenie wnętrz w czasie upałów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one również działać odwrotnie i w okresie zimy zapewnić skuteczne ogrzewanie wnętrza. Taką opcję zapewniają klimatyzatory typu split. Klimatyzator split – odwracanie sposobu działania.

Klimatyzatory produkowane są w wielu odmianach, dlatego różnią się ceną, wydajnością, estetyką wykonania czy niuansami konstrukcyjnymi. Ogólny podział tych urządzeń pozwala wyróżnić modele monoblokowe oraz typu split. Te drugie złożone są z dwóch pojemników, z których jeden montuje się w pomieszczeniu, a drugi – na zewnątrz budynku. Ogólna zasada działania klimatyzatora sprowadza się do zasysania czystego powietrza z zewnątrz i wymieniania go na to zużyte w pomieszczeniu przy jednoczesnym schładzaniu go. Zastosowana technologia split pozwala na odwrócenie działania takiego zestawu, dzięki czemu chłodne powietrze z wnętrza będzie zamieniane na ogrzane, dostarczane przez system klimatyzacji. To doskonały sposób na ogrzanie domu zimą bez potrzeby korzystania z centralnego ogrzewania. Czy jest on idealny i zapewni wystarczającą ilość ciepła w domu?

Co warto wiedzieć, zanim wybierze się ogrzewanie klimatyzacją?

Wykorzystanie klimatyzacji do ogrzewania mieszkania zimą wymaga rozsądnego podejścia. Zanim podejmie się taką decyzję należy rozważyć wszystkie jej konsekwencje.

  • Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów split działa w temperaturach do -15 st. C. Przy większych mrozach wiele ich podzespołów wyłącza się. Są modele klimatyzatorów działających w funkcji grzania z dużą sprawnością nawet do -25 st. C
  • System zasilany jest energią elektryczną, dlatego nie zapewni ogrzewania podczas awarii prądu.
  • Efektywność grzewcza klimatyzatora spada wraz ze wzrostem ujemnych temperatur. Są modele klimatyzatorów działających w funkcji grzania z dużą sprawnością nawet do -25 st. C
  • Z drugiej strony ogrzewanie klimatyzacją pozwala wyeliminować systemy rur centralnego ogrzewania.
  • Biorąc pod uwagę statystycznie małą liczbę dni z temperaturami poniżej -15 st. C, wykorzystanie i tak już zainstalowanego urządzenia jest celowe i energooszczędne.

Z powyższych uwag można wysnuć wnioski, że raz zainstalowana klimatyzacja może być wykorzystana do ogrzewania. Na wyjątkowe okoliczności można się zabezpieczyć, uzupełniając klimatyzator piecem konwekcyjnym.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie