Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Mity na temat klimatyzacji

Klimatyzacja cieszy się coraz większym powodzeniem, ale pomimo popularności wciąż budzi wiele wątpliwości u sceptyków. Wiele poglądów i przekonań na jej temat wynika z niewiedzy i braku zrozumienia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Oto kilka najpopularniejszych mitów.

MIT: Klimatyzacja ma zły wpływ na zdrowie

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne pracują na podobnych zasadach co lodówki. Nie stosuje się w nich szkodliwych związków chemicznych. Za zagrożenie uważa się też często przebywanie w niskich temperaturach. Poziom chłodzenia w urządzeniu można jednak ustawić zgodnie z potrzebami, aby uniknąć szoku termicznego po wejściu lub wyjściu z klimatyzowanego wnętrza. Istotne jest też umieszczenie wylotu systemu w takim miejscu, aby chłodne powietrze nie owiewało ludzi. Warto pamiętać, że najbardziej optymalne jest obniżenie temperatury wnętrza o 5 stopni w stosunku do powietrza na zewnątrz. Wtedy problemów zdrowotnych być nie powinno.

MIT: Klimatyzacja jest powodem alergii

Powietrze w klimatyzowanym pomieszczeniu jest oczyszczane przez rekuperatory, co eliminuje większość czynników alergennych i drobnoustrojów. Właściwie czyszczona i ozonowana klimatyzacja nie stanowi żadnego zagrożenia dla alergików, wręcz przeciwnie klimatyzatory bardzo często wyposażone są w specjalne filtry antyalergiczne oraz innego typu oczyszczające bardzo dokładnie powietrze np. filtry HEPA, jonowe, elektrostatyczne itp.

MIT: Klimatyzacja generuje hałas

Jak w każdej dziedzinie, tak i w przypadku systemów klimatyzacji o jakości urządzenia decyduje cena. Jeśli wybór pada na modele systemów niższej jakości, można się spodziewać związanego z nimi dyskomfortu akustycznego. Cicho pracują dobrej klasy urządzenia typu split, zbudowane z dwóch części. Generująca największy hałas sprężarka umieszczana jest w jednej z nich i montowana poza domem. Poziom głośności jednostki wewnętrznej na niskim biegu lub w funkcji komfortu klimatyzatorów najlepszych producentów bardzo często nie przekracza 20 dB, a więc progu słyszalności ludzkiego ucha w warunkach ciszy (np. w nocy).

MIT: Klimatyzacja nie sprzyja pracy innych urządzeń

Wręcz przeciwnie, system klimatyzacji utrzymuje optymalną wilgotność powietrza i usuwa z niego cząstki zanieczyszczeń, dzięki czemu wszelkie urządzenia elektroniczne i elektryczne dłużej zachowują sprawność.

MIT: Wystarczy jeden klimatyzator, aby schłodzić powietrze w domu

Niestety, jedno urządzenie klimatyzacyjne nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury w wielu pokojach. Aby system działał skutecznie, utrzymując w każdym pomieszczeniu wymaganą temperaturę, konieczne jest umieszczenie klimatyzatora w każdym z pokoi, w których chcemy zapewnić sobie komfortowe warunki.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie