Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Najczęstsze problemy z klimatyzacją i ich przyczyny

Klimatyzacja jest nowoczesnym rozwiązaniem technicznym, dzięki któremu możliwe jest wyraźne podniesienie komfortu we wnętrzach. Aby działała sprawnie i efektywnie, niezbędny jest odpowiedni projekt oraz profesjonalny montaż. Od czasu do czasu jednak urządzenia te ulegają awariom. Jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Problemy wynikające z niefachowej instalacji

Instalatorzy systemów klimatyzacji zachęcają potencjalnych klientów do wyboru tych funkcjonalnych urządzeń, nie zawsze jednak mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie do wykonania instalacji w sposób perfekcyjny. Jak wiadomo, nawet najdoskonalsze i najnowocześniejsze technologicznie produkty nie spełnią oczekiwań, jeśli nie będą dobrze wykonane, dobrane i zamontowane. Stąd tak istotny jest wybór wykonawcy, najlepiej takiego, który od lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Brak kompetencji może zaowocować takimi błędami jak:

  • niezachowana przepisowa minimalna i maksymalna odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną,
  • nieprawidłowe ulokowanie jednostki wewnętrznej, która wydmuchuje powietrze w strefie przebywania ludzi,
  • niewłaściwe materiały instalacyjne, w tym za małe lub za duże średnice rur chłodniczych,
  • nieprawidłowe obliczenia wydajności, która nie zaspokaja potrzeb domu o określonej kubaturze.

Problemy wynikające z niewłaściwego użytkowania i warunków budynku

Źle zaprojektowana i wykonana instalacja to tylko jeden z powodów nieprawidłowego działania systemu. Inne wynikają z nieumiejętnego obchodzenia się z klimatyzacją, braku wiedzy o jej działaniu czy warunków obiektu, w którym jest zainstalowana. W tej grupie można wymienić:

  • wyczerpane baterie w pilocie,
  • nieprzyjemny zapach, który wynika z zaniedbania konserwacji i czyszczenia,
  • wybór innych, niezgodnych ze sobą trybów w poszczególnych urządzeniach,
  • wycieki czynnika chłodzącego,
  • skoki napięcia systemu zasilania.

Do najczęściej ulegających awariom zaliczają się komponenty elektroniczne, termistory, pompki skroplin, sprężarka, turbina i silnik wentylatora. Podsumowując można powiedzieć, że wykonywanie instalacji klimatyzacji w sposób prawidłowy, zgodny z normami, poparty wiedzą teoretyczną i doświadczeniem to jeden z warunków zadowalającej pracy systemu. Drugim jest rozsądne użytkowanie i systematyczna konserwacja. Wybierając instalatora pamiętajmy żeby sprawdzić czy posiada on autoryzację na montaż producenta klimatyzatora, który montuje. Kolejnym podstawowym wymaganiem jest posiadanie Certyfikatu Przedsiębiorcy, który jest wymagany dla firm zajmujących się montażem Klimatyzacji.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie