Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Planowanie wentylacji domowej

Planowanie wentylacji domowej

Jeszcze do niedawna w naszych domach najczęstszą wentylacja była wentylacja grawitacyjna prowadzona za pomocą przewodów wentylacyjnych wraz z kratkami oraz wywietrzników w oknach. Jej działanie nie było jednak zbyt wydajne. Zimą działała na tyle mocno, że temperatura w pomieszczeniach była nadmiernie obniżona, natomiast latem działała ona zbyt słabo.

W celu zapewnienia stałej wymiany powietrza niezależnie od pory roku i zmniejszenia kosztów ogrzewania, warto podjąć się decyzji zamontowania wentylacji mechanicznej wraz z systemem rekuperacji. Aby taka instalacja jak najlepiej mogła spełniać swoje zadania, musi zostać wcześniej dobrze zaplanowana.

Projekt instalacji

Bazowym elementem jest przede wszystkim utworzenie projektu. Musimy dokładnie określić do ilu pomieszczeń czyste powietrze musi być dostarczane. (np. pokój dzienny, salon, sypialnie). Ponadto ważne jest również zadecydowanie z ilu miejsc w mieszkaniu należy usunąć niepożądane zapachy czy wilgoć (kuchnia, łazienka, garderoba). Bardzo istotną kwestią jest również uwzględnienie liczby osób, która mieszka w danym budynku, częstość wymiany powietrza w różnych pomieszczeniach oraz to, czy w danym domu zamontowany został kominek.

Dzięki zebraniu tych wszystkich danych, można wybrać moc potrzebnego rekuperatora, średnica oraz długość kanałów wentylacyjnych. Po obejrzeniu rzutów kondygnacji domu natomiast wraz z zamontowanymi przewodami innych instalacji będzie możliwe określenie najlepszego miejsca do montażu rekuperatora, czerpni i wyrzutni powietrza, a także optymalne trasy prowadzenia przewodów.

W czasie realizacji przygotowanego projektu ważne jest dokładne przestrzeganie wyliczonych w nim wielkości. Wybranie odpowiednich rur o średnicach mniejszych, niż zalecane spowoduje dość uciążliwy szum z szybko płynącego w nich powietrza, jak również niewystarczającą wentylację pomieszczeń w mieszkaniu. W konsekwencji może dojść do powstawania w nich zawilgoceń, czy nieprzyjemnych zapachów.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie