Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Pozyskiwanie energii ze źródeł naturalnych – Pompy ciepła

Żyjemy w epoce zanieczyszczeń i nieczystości, dramatycznie wpływających na stan naszego ekosystemu. Z tego względu staramy się dążyć do wykorzystywania jak największej ilości naturalnych źródeł energii. Na całym świecie, od wielu już lat powstają elektrownie wiatrowe, wodne oraz słoneczne. Wykorzystują one naturalne, odnawialne źródła energii, co korzystnie wpływa na nasz system ekologiczny. Nie emitują potężnych ilości spalin ani zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności działania.

Jednak troska o kondycję naszej planety nie odbywa się tylko w skali globalnej. Niejednokrotnie my sami podejmujemy decyzje, których ważnym czynnikiem jest wpływ naszego wyboru na otaczającą nas rzeczywistość. Dzieje się tak też podczas doboru sposobu ogrzewania i wentylacji.

Najnowszy wpis na blogu Air Engineering dotyczy właśnie użytkowania oraz doboru pomp ciepła. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Pompy ciepła

Pompa ciepła jest profesjonalnym urządzeniem, wykorzystywanym do ogrzewania bądź chłodzenia wnętrz oraz ogrzewania wody użytkowej. Jej praca polega na przekształcaniu energii z naturalnych źródeł ciepła, m.in. z wody, ziemi oraz powietrza. Pompy te cechują się olbrzymią energooszczędnością, niskim kosztem eksploatacji oraz brakiem zagrożeń płynących z ich użytkowania. Jest to obecnie najbardziej opłacalne źródło energii ekologicznej.

Pompy ciepła pobierają energię ze źródła, którego temperatura jest niższa niż temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Następnie pobrana energia przetwarzana jest w ciepło i oddawana do otoczenia. W przeciwieństwie do standardowych pieców grzewczych, m.in. pieców olejowych czy gazowych, pompy nie emitują zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery, a z jej użytkowaniem nie wiąże się zagrożenie wybuchem czy zatrucia czadem. Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła:

Pompy ziemne

Pompy ziemne pozyskują ciepło nagromadzone wewnątrz ziemi, przy pomocy rur wypełnionych specjalistyczną mieszanką glikolu i wody, czyli – solanki, poprzez kolektory poziome lub sondy pionowe.

Pompy woda/woda

Pompy typu woda/woda, wykorzystują jako źródło energii wodę gruntową.

Pompy powietrzne

Pompy powietrzne pozyskują ciepło bezpośrednio z powietrza, korzystając następnie ze skumulowanego w nim energii.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie