Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Sposoby wentylacji pomieszczeń

Istnieje wiele czynników wpływających na klimat i atmosferę w naszym otoczeniu. Do jednych z nich należy na pewno otaczający nas mikroklimat, uzależniony m.in. od zapewnionego przewiewu oraz wentylacji.

Najnowszy wpis na blogu firmy Air Engineering, dotyczy sposobów wentylacji powietrza. Zapraszamy do lektury.

Wentylacja

System wentylacji odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jego praca polega to na usuwaniu powietrza zanieczyszczonego lub gorącego i doprowadzeniu w zamian czystego i świeżego powietrza w odpowiedniej temperaturze. Działanie to ma na celu zagwarantowanie komfortowych i co najważniejsze zdrowych warunków, zarówno w pracy, jak i w naszych domach.

Systemy wentylacyjne dzielimy na dwie podstawowe grupy:

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najmniej skutecznym sposobem wentylacji. Dzieje się tak dlatego, gdyż jest ona uzależniona od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. Wymiana powietrza jest efektem działania wiatru oraz różnicy między temperaturą powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Powietrze dostaje się do pomieszczeń poprzez specjalnie dedykowane nawiewniki lub poprzez nieszczelności w drzwiach i oknach. Wydostaje się natomiast poprzez specjalne kanały grawitacyjne.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna jest najskuteczniejszym modelem wentylacji, w którym wymiana powietrza nie jest w żaden sposób uzależniona od czynników zewnętrznych i panujących warunków atmosferycznych. Pozwala też na znaczną oszczędność energii cieplnej. Wentylacja mechaniczna dzieli się na trzy rodzaje: wentylacje wywiewną, która odpowiedzialna jest za usuwanie powietrza z pomieszczeń, wentylację nawiewną, która dostarcza powietrze do pomieszczeń oraz nawiewno-wywiewną, która w tym samym czasie dostarcza i usuwa powietrze z pomieszczenia.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie