Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Wentylacja w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców domu

Ochrona przed czadem i kumulacją gazów

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe to bloki w zamkniętych osiedlach, które w większości przypadków korzystają z miejskich sieci energetycznych i ciepłowniczych. Znaczna część Polaków żyje jednak w domach z własną kotłownią, a wielu z nas, zarówno w nowych, jak i starszych budynkach, korzysta z kuchenek i pieców gazowych. Zarówno nowoczesne kotłownie w domach jednorodzinnych, jak i kuchenki gazowe w blokach są źródłem poważnego zagrożenia. Ulatniający się czad, opary spalanego gazu czy gaz wydostający się z nieszczelnej instalacji mogą doprowadzić nawet do śmierci. Prawo budowlane nakłada na administratorów domów obowiązek kontrolowania systemów wentylacji, który najczęściej powierza się wyspecjalizowanym firmom kominiarskim. W prywatnych domach o taką kontrolę musi zadbać sam właściciel, a od jego konsekwencji i przestrzegania zasad zależy bezpieczeństwo domowników.

Projekt, wykonanie i konserwacja – czynniki decydujące o sprawności wentylacji

Podstawą sprawnie działającego systemu wymiany powietrza jest spełnienie wszystkich trzech warunków:

  • starannego wykonania projektu z uwzględnieniem wszystkich parametrów fizycznych, specyfiki pomieszczenia oraz liczby korzystających z niego osób,
  • wykonywania instalacji wentylacji zgodne z projektem, z zastosowaniem dobrej jakości materiałów i wyeliminowaniem problemów, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie systemu,
  • systematycznej konserwacji i czyszczenia wentylacji, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których korzystanie z pieca węglowego powoduje nagromadzenie sadzy.

Dla bezpieczeństwa ludzi ważny jest każdy element tego łańcucha, a uchybienia choćby na jednym z etapów mogą prowadzić do poważnych zatruć, także ze skutkiem śmiertelnym. W mniej skrajnych przypadkach niewentylowane powietrze pogorszy samopoczucie domowników i negatywnie wpłynie na pracę urządzeń.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie