Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Zdrowy mikroklimat w domu, czyli jak sterować klimatyzacją?

Klimatyzacja uważana jest za prawdziwe dobrodziejstwo i szczególnie w okresie letnich upałów bywa używana w nadmiarze. Konsekwencją nie zawsze jest dobre samopoczucie, ale często też przeziębienia i inne problemy zdrowotne. Jak optymalnie używać klimatyzacji, aby przynosiła wyłącznie pozytywne efekty?

Idealny mikroklimat

Tolerancja temperatur to kwestia indywidualnych predyspozycji. Jedne osoby lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach, inne marzną nawet wtedy, gdy w pokoju jest ponad 20 st. C. Wynika to z czynników, wśród których wiele ma naturę fizjologiczną. Chłód lepiej tolerują osoby z nadwagą, które chroni warstwa komórek tłuszczowych. Ciepło wolą zaś osoby szczupłe, a także seniorzy, których organizmy nie funkcjonują już na pełnych obrotach. Ta różnorodność sprawia, że ustalenie idealnego mikroklimatu w domu nie jest prostym zadaniem. Szczególne problemy stwarza sterowanie klimatyzacją w pokoju dziecka. Rodzice martwią się o zdrowie malucha i „podkręcają” urządzenia tak, aby pomieszczenie było dobrze ogrzane. W rzeczywistości lepsze efekty zdrowotne uzyskuje się przez rozsądne hartowanie, czyli relatywnie niskie temperatury.

Zasady „zdrowego” użytkowania klimatyzacji

Montaż instalacji klimatyzacji, zwłaszcza wykonany latem, skutkuje tym, że chcemy jak najszybciej maksymalnie wykorzystać jej możliwości. Zbyt gwałtowne ochładzanie wnętrz jednak przypomina jedzenie lodów podczas upału. Konsekwencją takiego działania zazwyczaj jest chore gardło. Oto kilka zasad „zdrowego” użytkowania klimatyzacji.

  • Temperatura we wnętrzu powinna pozostawać na poziomie odczuwalnego komfortu, co oznacza, że nie może być ani za wysoka, ani za niska.
  • Ochładzanie pomieszczenia podczas upałów nie powinno przekraczać 8 st. C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Oznacza to, że jeśli na dworze jest 32 st. C, w pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 24 st. C.
  • Tworzenie komfortowego chłodnego klimatu w domu powinno się odbywać stopniowo przez obniżanie temperatury wnętrz o pół stopnia co kilka dni.
  • Niezwykle istotne jest zachowanie stałego poziomu temperatury we wszystkich pomieszczeniach i ograniczenie jej zmian do minimum w ciągu doby.

Najlepszym regulatorem temperatury w domu jest nasz własny organizm. To on podpowiada, kiedy i w którą stronę powinniśmy przekręcać gałkę termostatu, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie