Czyszczenie klimatyzacji, jak również jej przegląd, to czynności które powinno się wykonywać regularnie. Urządzenia tego typu, zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji, szybko mogą stać się siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zaleca się czyszczenie klimatyzacji raz do roku, najlepiej przez rozpoczęciem sezonu jej użytkowania. Filtry należy czyścić częściej.
Klimatyzator to urządzenie, przez które przepływa powietrze, które jest filtrowane. Jego ostateczna jakość jest uzależniona od stopnia czystości samego urządzenia. Ponadto, jednym z efektów ubocznych działania klimatyzatora jest gromadzenie się w nim wilgoci. Stwarza ona doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów oraz pleśni. Jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie klimatyzacji, stanie się siedliskiem wielu niebezpiecznych dla zdrowia organizmów. Rzadko serwisowany sprzęt można łatwo zdiagnozować samemu. Zwykle pracuje głośniej, zużywa więcej prądu, jest mniej wydajny oraz emituje nieprzyjemny zapach. Najprościej jest wyczyścić klimatyzator domowy, zwłaszcza przenośny. Producenci tego typu urządzeń zwykle instruują, po jakim czasie należy wymieniać lub czyścić filtry oraz poddać sprzęt bardziej gruntownemu przeglądowi.
Nieco bardziej skomplikowane jest czyszczenie klimatyzacji w obiektach publicznych. Rozbudowana klimatyzacja i wentylacja w biurowcach lub budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, któremu może podołać jedynie fachowa firma. Czyszczenie głównych kanałów wentylacyjnych wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia pracowników, więc nie warto podejmować się tego działania amatorsko. Klimatyzacja do mniejszych biur lub tez mieszkań najczęściej opiera się na urządzeniach typu Split lub Multi Split i nie wymaga angażowania zbyt wielkich środków. To, jak często powinno się czyścić klimatyzację jest uzależnione od intensywności jej eksploatacji oraz sposobu użytkowania pomieszczenia. Bywają urządzenia, wyposażone w funkcję samooczyszczania. Taki mechanizm pozwala na osuszeniu wnętrza urządzenia z wilgoci. Tym samym blokuje się rozwój pleśni i zapobiega powstawaniu brzydkiego zapachu. Jednak samooczyszczanie nie zwalnia z konieczności czyszczenia urządzenia oraz wymiany lub czyszczenia filtrów.
Po podniesieniu obudowy klimatyzatora w pierwszej kolejności widać filtry mechaniczne. Łatwo je wyjąć i odkurzyć lub umyć letnią wodą. Przed ponownym założeniem filtry należy dokładnie osuszyć. Wnętrze najbardziej zanieczyszczonych, nie konserwowanych od lat klimatyzatorów najczęściej czyści się parownicą lub myjką ciśnieniową. Urządzenie poddaje się również dezynfekcji środkami grzybobójczymi. Profesjonalne czyszczenie klimatyzatora obejmuje również sprawdzenie skraplacza pod względem zanieczyszczeń i uszkodzeń, sprawdzenie temperatury w parowniku oraz szczelności urządzenia i instalacji.
Prawidłowe, regularne czyszczenie klimatyzacji to gwarancja nie tylko właściwego chłodzenia, ale również zdrowia. Warto dbać także o klimatyzację samochodową, która podlega tym samym regułom, dotyczącym przeglądu jak ta, umieszczona w domu lub biurze.
Trwa wysyłanie wiadomości...