Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną, którą można znaleźć w nieograniczonych ilościach w ziemi, wodzie i powietrzu. Często stosuje się ją jako alternatywę dla ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Koszty jej eksploatacji są stosunkowo niskie, dlatego ten sposób ogrzewania jest uważany za atrakcyjny.

Wystarczy prąd

Aby przekonać się, jak działa pompa ciepła, do jej napędu wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej. Pompę stosuje się jako alternatywę dla ogrzewania za pomocą paliw stałych takich jak węgiel czy drewno – w wielu miejscach już zabronionych obecnie lub w najbliższej przyszłości do stosowania, alternatywę dla ogrzewania gdzie źródłem ciepła jest gaz, sieć miejska, olej opałowy czy bezpośrednio energia elektryczna. Wszystkie elementy, które wchodzą w skład pompy tworzą zamknięty układ. Zadaniem tego urządzenia jest „wyciągnięcie” ciepła z jednego miejsca i oddanie go w inne, ale przy wyższej temperaturze. „Sercem” całego układu pompy ciepła jest sprężarka, która napędza cały obieg i „transportuje” ciepło z dolnego do górnego źródła ciepła.

Niewielki kocioł

Pompę ciepła można porównać do urządzeń, znanych z gospodarstwa domowego, jak lodówka. Wszystkie klimatyzatory typu Split i Multi Split posiadają fabrycznie funkcję pompy ciepła powietrznej z możliwością grzania w standardzie do -15stC temperatury powietrza zewnętrznego. Najlepsze modele klimatyzatorów Split czy Multi Split najlepszych producentów takich jak Daikin czy Mitsubishi Electric posiadają funkcje grzania nawet do -25 stC i niżej temperatury powietrza zewnętrznego, co pozwala je stosować jako jedyne źródło ciepła w klimatyzowanych pomieszczeniach. O tym, jak działa pompa ciepła widać właśnie po ich pracy. Chłodziarka, umieszczona w lodówce odbiera ciepło z produktów, które włożono do lodówki. Pobrane ciepło oddaje na wymienniku ciepła, który jest umieszczony z tylu urządzenia. Z tego powodu lodówka czy klimatyzator z tyłu po prostu grzeją. Oba te urządzenia mają za zadanie chłodzić, ciepło w ich przypadku jest efektem ubocznym, odpadem. W identyczny sposób funkcjonuje pompa ciepła. Tyle, że cały mechanizm działa w odwrotnej kolejności. Pompa powinna dostarczyć ciepło, chłodzenie jest niejako "przy okazji". Urządzenie tego typu, instalowane w domu, ma wielkość kotła lub niedużej lodówki. Całość dzieli się na obwód górny i dolny. Ten pierwszy to budynek, do którego ciepło jest oddawane. Drugi to obwód, z którego jest czerpane ciepło – powietrze lub woda lub ziemia.

Zalety pompy ciepła

Wiedząc, jak działa pompa ciepła, warto poznać również jej zalety. Urządzenie, które dobrano pod kątem powierzchni i kubatury obiektu jest praktycznie bezobsługowe. Nie ma konieczności poznawania skomplikowanej technologii lub monitorowania jego działania. W przeciwieństwie do wielu pieców, ogrzewających dom, nie trzeba inwestować w paliwo, jak węgiel czy drewno. Odpada więc ładowanie opału oraz czyszczenie pieca, czy też jego rozpalanie. Jedyne koszty, jakie ponosi się z tytułu posiadania pompy to rachunki za prąd. Dla powierzchni około 130 metrów wynoszą one miesięcznie około 250 złotych w okresie intensywnego grzania. Średniosezonowy współczynnik efektywności energetycznej dobrych powietrznych pomp ciepła takich jak Altherma firmy Daikin lub Zuba Dan firmy Mitsubishi Electric wynosi od 4 do 5, co oznacza że przy mocy cieplnej od 4 do 5 kW pompa ciepła pobiera jedynie 1 kW mocy elektrycznej. Efektywność powietrznych pomp ciepła nie odbiega znacznie od efektywności pomp ciepła gruntowych czy wodnych, dlatego są one najbardziej godne polecenia. Czas zwrotu nakładów finansowych w pompę ciepła powietrzną jako źródło ciepła w porównaniu z np. kotłem gazowym to kilka lat, a całkowity czas zwrotu całości Inwestycji w pompę ciepła to lat kilkanaście. Pompa ciepła to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Nie wydziela żadnych spalin, nie powoduje również jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Pompę ciepła można zamontować praktycznie w każdym budynku. Co więcej, na przykład w blokach mieszkaniowych jej montaż jest o wiele prostszy niż w przypadku instalowania kotła centralnego ogrzewania.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie