Klimatyzatory ścienne należą do grupy najpopularniejszych urządzeń chłodzących. Są estetyczne i w atrakcyjnej cenie. Wielość modeli sprawia, że łatwo dopasować konkretny egzemplarz do swoich upodobań. Z technicznego punktu widzenia są to urządzenia ciche i wydajne mimo niewielkiego poboru energii elektrycznej.
Jeszcze dekadę temu od klimatyzatorów oczekiwano wyłącznie utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu. Często urządzenie, które spełniało swoją funkcję mocno odbiegało od estetyki starannie zaaranżowanego pomieszczenia. Współczesny design klimatyzatorów do klimatyzacji ściennej jest tak ogromny, że nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie. Sprzęt chłodzący współgra z wystrojem pomieszczeń, jest elegancki i ma niewielkie rozmiary, jak modele split. Białe, plastikowe, kanciaste bryły są już prawdziwą rzadkością. Ich miejsce zajęły urządzenia metalowe, z wysokiej jakości plastiku a nawet szkła. Ostatnia opcja jest ekskluzywna - obudowę można wykonać ze szkła hartowanego, przyciemnianego lub lustrzanego. Za bardzo modne uchodzą klimatyzatory srebrne, plastikowe lub aluminiowe. Wiele elementów jest wyposażonych również w oświetlenie LED.
Klimatyzację ścienną montuje się w dowolnym pomieszczeniu, które należy schłodzić. Od miejsc użyteczności publicznej, po mieszkanie lub dom. Najczęściej klimatyzatory montuje się w salonie, kuchni lub sypialni, czyli miejscach, w których przebywa się najdłużej. Umieszcza się je pod sufitem. Takie ustawienie zapewnia optymalne chłodzenie wnętrza. Powietrze równomiernie się rozchodzi, zgodnie z prawami fizyki. Chłodniejsze niesie się do dołu podczas, gdy ciepłe powietrze jest wypychane do góry, ponieważ ma mniejszą masę niż zimne. Zalecana lokalizacja urządzenia to nie więcej niż 10-30 cm od sufitu. Idealne miejsce na klimatyzator uwzględnia kierunek nadmuchu powietrza. Nie powinien być skierowany na miejsce pracy przy biurku lub strefę wypoczynku, jak sofa, łóżko. Bezpośredni nawiew daje nieprzyjemne uczucie przeciągu i może powodować bóle mięśni. Czujnik temperatury, który steruje pracą urządzenia, najlepiej umieścić w punkcie, gdzie temperatura powietrza nie różni się od reszty pomieszczenia.
Wybór klimatyzacji ściennej najlepiej konsultować ze specjalistą, zajmującym się montażem tego sprzętu. Stosując urządzenie w miejscach do wypoczynku, ważna jest ich cicha praca. Włączony nocą klimatyzator może przeszkadzać podczas snu. Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40 dB. Nocą 30 dB. Najcichsze są urządzenia typu split. Są też wyjątkowo wygodne, wydajne i proste w obsłudze. Klimatyzator ścienny można zamontować w dowolnym momencie. Zarówno w nowym domu, jak i tym już użytkowanym. Nie ma konieczności przerabiania instalacji oraz niszczenia ścian. Ścienne elementy nie są ze sobą połączone. Każdy z nich działa według tego, jak został zaprogramowany.
Wszelkie urządzenia składające się na klimatyzację ścienną należy poddawać okresowym przeglądom oraz wymianie filtrów.
Trwa wysyłanie wiadomości...