Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Klimatyzacja w bloku

Możliwość ochłodzenia w czasie upałów to wartość trudna do przecenienia. Zwykle możemy na nią liczyć w pracy oraz miejscach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej marzy nam się taka wygoda również w mieszkaniu. Jednak czy klimatyzacja w bloku to prosta inwestycja? I z kim należy ja uzgadniać?

Urządzenie przenośne

Fale upałów, które powoli stają się codziennością podczas wakacji, to czas, kiedy męczą się nie tylko osoby chore lub starsze. Mogą mieć z nimi problemy również ludzie młodzi, bez żadnych dolegliwości zdrowotnych. Uporczywie utrzymujące się wysokie temperatury sprawiają, że szybciej się męczymy i pracujemy mniej efektywnie. Wiedzą o tym doskonale szefowie w biurach, dlatego od lat są to miejsca, w których można liczyć na klimatyzację. Tego typu udogodnienie posiada coraz więcej osób prywatnych, mieszkających w domach jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków również chętnie sięgają po rozwiązania, które obniżają temperaturę w pokojach. Upały są nieznośne zwłaszcza na wyższych kondygnacjach, gdzie intensywnie dociera ciepło, emitowane z rozgrzanego, najczęściej płaskiego dachu. Inwestorzy budynków wielorodzinnych mogą postawić na urządzenie przenośne, które wstawia się do dowolnego pomieszczenia. Klimatyzatory przenośne są zwykle dużo głośniejsze i mniej wydajne niż klimatyzatory Split lub Multi Split oraz wymagają kanałowego odprowadzenia gorącego powietrza z klimatyzatora na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia - do kanału wentylacyjnego, za okno lub drzwi pomieszczenia, dlatego takie rozwiązanie polecamy tylko w przypadku gdy nie ma możliwości montażu klimatyzatorów Split lub Multi Split.

Pozwolenie na klimatyzację

Podczas, gdy w domku jednorodzinnym można zdecydować się na dowolny rodzaj klimatyzacji bez żadnych problemów, mieszkańcy bloku bardziej zaawansowane urządzenia muszą najpierw konsultować z administracją. Jako główny problem podaje się instalowanie elementów klimatyzacji na zewnątrz budynku. Zgoda lub jej brak to nie tyle kwestia konkretnych przepisów, czy też dobrej woli poszczególnych wspólnot i spółdzielni, ale również polityki, prowadzonej przez nie w tej sprawie. Montaż klimatyzacji w bloku jest szczególnie problematyczny w przypadku obiektów, budowanych z tzw. wielkiej płyty. Zwykle są one termomodernizowane. Montując klimatyzację do części stałej budynku można tym samym zniszczyć lub naruszyć dodatkową warstwę ocieplenia. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora Split lub Muti Split na balkonie, gdzie można go nie tylko ukryć, ale również odseparować dźwiękowo od sąsiadów. Na duże trudności mogą natrafić również osoby, liczące na klimatyzację w kamienicy. Jeśli figuruje ona w rejestrze zabytków, podlega ścisłej ochronie. Zgodę na dodatkowe instalacje musi wyrazić konserwator zabytków.

Klimatyzacja Split i Multi Split

Klimatyzacja w bloku to najczęściej dwie opcje, na jakie decydują się inwestorzy. Pierwsze z nich to klimatyzacja Split. Jedna jej część chłodzi wnętrze, drugi element jest instalowany na zewnątrz i służy do odprowadzenia ciepłego powietrza. Z kolei Multi Split to system, gdzie kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Dzięki temu można uzyskać efekt chłodzenia jednocześnie kilku pomieszczeń. Klimatyzacja w bloku to nie tylko wybór odpowiedniego urządzenia, ale również jego fachowy montaż. Cały system powinien być objęty gwarancja producenta a pracownik firmy, zajmującej się montażem musi mieć uprawnienia F-Gazowe. Firma wykonująca montaż musi posiadać Certyfikat F-Gazowy, taki Certyfikat jest w posiadaniu firmy Air Engineering sp. z o.o. Są to specjalne dokumenty, potwierdzający odpowiednie procedury, kwalifikacje i uprawnienia.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Formularz kontaktowy

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie