Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Rekuperacja – co to takiego?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja, a więc potoczna nazwa wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jej głównym zadaniem jest wymuszanie procesu wymiany powietrza w pomieszczeniach. Rekuperacja pozwala na kontrolowanie przebiegu nawiewania z zewnątrz oraz wywiewania powietrza na zewnątrz budynku - obydwa procesy zachodzą w tym samym czasie. Co więcej, odzyskiwana jest wtedy spora część energii cieplnej. Proces wymiany ciepła jest możliwy dzięki urządzeniu, zwanym rekuperatorem. W środku rekuperatora, wywiewane powietrze przekazuje przez ściany specjalnych wymienników energię cieplną w postaci temperatury, w niektórych modelach również wilgoci. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że wewnątrz urządzenia, powietrze wywiewane nie miesza się z powietrzem nawiewanym, wiele rekuperatorów wyposażonych jest w tzw. bypass, za pomocą którego nawiewamy bezpośrednio świeże powietrze z zewnątrz bez odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, ma to znaczenie dla pracy rekuperatora w okresie późno wiosennym, wczesno jesiennym i letnim (np. w nocy). W taki właśnie sposób można opisać działanie rekuperatora, jednak warto mieć na uwadzę fakt, że nie każde urządzenie tego typu działa identycznie. Producenci wykorzystują różne sposoby, aby działanie rekuperatora było jak najbardziej korzystne.

Co charakteryzuje rekuperację?

Myśląc o rekuperacji, powinny przychodzić do głowy same korzyści z nią związane. Główną zaletą jest to, że pozwala ona kontrolować proces dostarczania powietrza. Co więcej, rekuperacja eliminuje szkodliwe czynniki, na przykład CO2, wilgoć, dym, pleśń czy nieprzyjemne zapachy. Dzięki rekuperacji możliwe jest także wyeliminowanie kurzu, co jest wspaniałą wiadomością dla alergików. Rekuperacja izoluje również od różnych insektów. W tym miejscu musimy jeszcze obalić pewne błędne założenia na temat urządzenia i jego działania. Otóż, rekuperator nie wytwarza hałasu oraz nie wywołuje przeciągów, jak niektórym mogłoby się wydawać. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie - i choć jest ona ostatnia, nie oznacza to, że jest najgorsza - wręcz przeciwnie. Mamy tutaj na myśli sporą oszczędność na kosztach ogrzewania. Bowiem, przy użyciu rekuperacji można zaoszczędzić nawet od 30-40% całości kosztów ogrzewania i nawet 90 % kosztów ogrzewania dla wentylacji.

Z czego składa się rekuperator?

Na rekuperator, czyli centralę wentylacyjną składa się wymiennik odzysku ciepła, wentylator nawiewny oraz wywiewny, filtr na nawiewie oraz wywiewie, sterownik z programem czasowym. Rekuperator możemy podłączyć do centralnego systemu sterowania budynkiem tzw. BMS. Instalacja Rekuperacji składa się rekuperatora, kanałów wentylacyjnych, czerpni, wyrzutni, a także punktów nawiewnych i wywiewnych. Ponadto współcześnie możliwe jest rozbudowywanie systemu rekuperacji. Można zamontować moduły chłodzące, nagrzewnice oraz gruntowne wymienniki ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Spora część nowo wybudowanych domów posiada już wbudowany system rekuperacji. Rekuperacja kojarzona jest z czymś nowoczesnym i energooszczędnym. Niewątpliwie, tak właśnie jest. Dzięki systemowi rekuperacji ma się zagwarantowane świeże powietrze w swoich pomieszczeniach. Rekuperacja zapewnia komfort i wygodę - potwierdzi to każdy, kto miał okazję przebywać w dobrze wentylowanych pokojach. Wiele osób zastanawia się nad zamontowaniem rekuperatora u siebie w domu. Jednak czy jest się nad czym zastanawiać, jeśli powyżej są wymienione zalety rekuperacji? Mamy nadzieję, że po tym artykule zmienią oni swoje zdanie i wkrótce zdecydują się na wypróbowanie rekuperacji.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie