Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna, zwana często rekuperacją, to mechaniczna wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Proces polega na wyciągnięciu powietrza zanieczyszczonego i nawiewaniu świeżego, również filtrowanego wraz z zastosowaniem odzysku ciepła z powietrza usuwanego do nawiewanego w specjalnych wymiennikach. Dzięki temu można liczyć na stały dopływ oczyszczonego powietrza bez względu na warunki atmosferyczne. Co więcej, rekuperacja daje od 70 proc oszczędności na ogrzewaniu powietrza wentylacyjnego.

Życie w termosie

Współczesne budownictwo to coraz bardziej zaawansowane techniki izolacji, wytłumiania dźwięków i uszczelniania. Szczelne okna, drzwi i ściany wentylują grawitacyjnie pomieszczenie tylko wtedy, kiedy stosuje się nawiewniki, umożliwiające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna jest możliwa w sytuacji, kiedy wytworzy się różnica ciśnień, umożliwiająca zaciągnięcie powietrza z zewnątrz. Jednak wentylacja grawitacyjna nie zadziała przy wyższych temperaturach i nie pomogą przy tym nawet nawiewniki. Biorąc pod uwagę częste zakrywanie kratek wywiewnych w kuchni i łazience przed sezonem grzewczym (w obawie przed chłodem), w domu lub mieszkaniu do wymiany powietrza nie dochodzi wcale. Tworzy się termos, który nie tylko nie służy zdrowiu, ale również samemu budynkowi. Zła wentylacja oznacza tendencje do zagrzybienia oraz pleśnienia ścian.

Wyższa szkoła wentylacji

Rekuperacja to nie tylko czyste powietrze, ale również możliwość dogrzania budynku mieszkalnego z pomocą dodatkowej nagrzewnicy. Inwestorzy najczęściej decydują się nadal na najprostsze systemy wentylacji w obawie przed dużymi kosztami. System wentylacji mechanicznej z urządzeniem do odzysku ciepła np. firmy Daikin lub Mitsubishi Electric to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych na dom jednorodzinny. Jednak takie rozwiązanie ma wiele zalet. Użytkownicy tego systemu cenią sobie komfort i wygodę, jak również możliwość ochłodzenia pomieszczeń w okresie letnim – np. włączając funkcję bypassu, czyli nawiewania powietrza bez odzysku ciepła, nocą do pomieszczeń. Doskonała filtracja powietrza, na jaką można liczyć to także ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia, będące efektem smogu oraz alergenów. Warto mieć świadomość, że filtry, które wyłapują nawet najmniejsze drobinki trzeba często czyścić oraz wymieniać. Decydując się na wentylację mechaniczną przy budowie domu nie ma konieczności inwestowania w kominy i nawiewniki okienne, które stanowią integralna część wentylacji grawitacyjnej.

Inwestycja w ciepły dom

Wentylacja mechaniczna to idealna opcja dla osób, które chcą mieszkać w domu, zapewniającym świeże powietrze. Cała inwestycja to rekuperator i instalacja, czyli wszystkie kanały wentylacyjne (obecnie istnieje kilka ich rodzajów). Taki wydatek ma jednak szansę szybko się zwrócić. Warunkiem sprawnego funkcjonowania jest wyłącznie jakość montowanych urządzeń oraz dobre ocieplenie domu. Szacuje się, że wentylacja mechaniczna to wydatki pomniejszone o około 2 tys. złotych rocznie w porównaniu do sytuacji, kiedy dom jest wyposażony w naturalną wentylację grawitacyjną.

Nowoczesna wentylacja mechaniczna to wyjątkowa wygoda oraz pewność, że zafundowaliśmy sobie i bliskim zdrowy, oszczędny w eksploatacji dom.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie