Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest odzyskiwanie energii termicznej z otoczenia. Wiele modeli jest wyposażonych w specjalny wymiennik, który pozwala na czerpanie energii cieplnej ze źródła, a następnie oddawanie jej przez drugi wymiennik w obrębie budynku. Pomiędzy tymi elementami umieszczona jest instalacja z czynnikiem, który przenosi ciepło od jednego wymiennika do drugiego. Czerpanie energii z otoczenia jest efektem jej nagromadzenia w wyniku działania energii promieniowania słonecznego. Przykładem jest ciepła woda w niewielkiej morskiej zatoczce lub piasek na plaży, rozgrzany latem przez słońce. Te elementy natury są bogatymi magazynami ciepła, które nie tylko stale się odnawia, ale też nic nie kosztuje. Do jego pozyskiwania niezbędna jest inwestycja w pompę ciepła. Raz kupiona przez lata będzie podgrzewać wodę w kranie lub w domowych grzejnikach przy niewielkim nakładzie energii z sieci.

Trzy rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła są zróżnicowane, a o ich typie decyduje źródło, z którego czerpana jest energia. Wyróżnia się trzy typy pomp:

  • gruntowe – pompy tego rodzaju przystosowane są do czerpania energii termicznej z głębokich partii ziemi. Im głębszy jest odwiert, w którym umieszcza się wymiennik ciepła, tym większa efektywność pompy, ale też wyższy koszt jej instalacji.
  • wodne – pompy wodne energię termiczną pozyskują ze zbiorników wodnych. Mogą to być zarówno jeziora czy stawy, jak i wody płynące, czyli rzeki. Ich budowa jest skomplikowana, a więc i koszt instalacji wysoki. Tego rodzaju urządzenia wymagają wykonania aż dwóch odwiertów.
  • powietrzne – pompy z tej kategorii są najtańsze w instalacji, nie odbiegają sprawnością od dwóch pozostałych. Ich zaletą są niskie koszty eksploatacji oraz łatwy montaż. Najbardziej polecane dla małych i średnich obiektów, np. mieszkań, domów, hoteli, budynków użyteczności publicznej

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami, które pozwalają na wprowadzenie oszczędności w gospodarstwie domowym. Nawet niewielka ilość pozyskanego dzięki nim ciepła równa się ochronie środowiska i mniejszym  wydatkom na ogrzewanie.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie