Infolinia: 32 252 15 47 Sklep online Baza wiedzy FAQ Cennik usług Kontakt

Klimatyzacja koszt

Cena domowego chłodu, czyli wszystko o koszcie klimatyzacji

Każda inwestycja w mieszkanie czy dom generuje wydatki dla naszego budżetu. Przy większych sumach zakup należy szczególnie przeanalizować. Coraz częściej spotykana klimatyzacja to koszt całkiem spory, jednak nie brakuje chętnych do tego typu rozwiązania.

Więcej ciepła

Współczesne budownictwo wprowadziło wiele zmian w domowym mikroklimacie. Jeszcze kilkanaście lat temu domy budowano z grubych ścian, które latem dawały chłód a zimą lepiej trzymały ciepło z kaloryferów. Obecnie korzysta się z lekkich, przewiewnych materiałów budowlanych. Domy mają o wiele większe okna, są świetnie doświetlone, ale również często mocniej nagrzane. Zwłaszcza w sezonie letnim. Stąd popularność klimatyzacji, regulującej temperaturę do pożądanej wartości. Koszt klimatyzacji z roku na rok nieznacznie maleje. Jest to efekt sprzedawania większej ilości urządzeń chłodzących. To dobra informacja dla inwestorów, którzy nie muszą już żyć w przekonaniu, że nie stać ich na takie udogodnienie.

Urządzenie plus montaż

Koszt klimatyzacji to kilka czynników. Przede wszystkim cena samego urządzenia, jego montażu oraz późniejszej eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele tanich urządzeń. Ich producenci kuszą orzeźwieniem za niewielkie pieniądze. Jednak paradoksalnie taka opcja może okazać się dość droga, jeśli sprzęt będzie działał nieefektywnie lub pobierał sporo energii. Większy początkowy nakład finansowy zwykle oznacza tańszą eksploatację, czyli mniejszy pobór prądu. Co więcej, decydując się na zakup klimatyzacji wraz z montażem można liczyć na 8 proc. rabat z podatku VAT. Im droższy sprzęt, tym większy rabat na usługę montażu.

Montaż montażowi nierówny

Zainteresowani kosztami klimatyzacji zapewne zwrócili uwagę, że ceny montażu mogą się różnić pomiędzy sobą. Z czego to wynika? Wszystko zależy od typu montowanego urządzenia, rodzaju zamocowania, długości instalacji i wysokości, na jakiej ma być umieszczona konkretna jednostka. Za najtańszy uchodzi montaż przez ścianę (część zewnętrzna instalacji jest zamontowana po drugiej stronie tej samej ściany, co wewnętrzna). Koszt klimatyzacji jest uzależniony również od klasy energetycznej urządzenia. Klasę A+++ posiadają urządzenia relatywnie drogie, ale jednocześnie najbardziej efektywne.

Osoby, stawiające na oszczędność mogą ograniczyć koszty domowej klimatyzacji. W tym celu warto pomyśleć o skutecznej izolacji ścian, stropów i szyb. Przydają się żaluzje lub przesłony okienne. Takie działania pomagają w utrzymaniu w miarę równomiernej temperatury we wnętrzu.

Trwa wysyłanie wiadomości...

Chcesz zapytać o nasze usługi i ofertę? Zapraszamy:

Minimum 1 znak
Minimum 7 znaków
Niepoprawny adres e-mail
Minimum 1 znak
* pola obowiązkowe
* Proszę o kontakt w tej sprawie - akceptuję oświadczenie