Świeże powietrze w mieszkaniu lub domu to wyjątkowy komfort, ale nie luksus. Każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję, jeśli postawi na kontrolowany napływ powietrza do wnętrza pomieszczenia. Wystarczy zamontować wywietrzniki do okien.
Skuteczna wymiana powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to coraz trudniejsze zadanie. Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były mniej szczelne drzwi i okna, przez które odbywała się naturalna wentylacja, zwana grawitacyjną. Również same budynki posiadały szczeliny, które co prawda powodowały napływ chłodnego powietrza, ale dzięki niemu zapewniały właściwy obieg tlenu. Jednak coraz częściej stosowane materiały uszczelniające sprawiają, że wnętrza są mocno izolowane od wpływu czynników z zewnątrz, w tym świeżego powietrza. Trudniejsza infiltracja jest problemem, którego wielu inwestorów zdaje się nie dostrzegać uważając, że należy postawić na maksymalną szczelność domów. Trudności z właściwą wentylacją docenili producenci okien. Metodą prób i błędów wymyślono wywietrzniki do okien, zwane również nawiewnikami okiennymi.
Nawiewniki okienne to niewielkie, zupełnie nieskomplikowane urządzenia, które montuje się w oknach lub zewnętrznych ścianach domu. Mają różną budowę, jednak ich zadanie jest zawsze takie samo - właściwy obieg powietrza pomiędzy wnętrzem oraz częścią zewnętrzną. W nawiewnikach okiennych, które mają stały przekrój przepływu powietrza, cały proces jest uzależniony od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz, czyli czynników atmosferycznych, które są zmienne. Niektóre z urządzeń są wyposażone w specjalne przepustnice, które można w każdej chwili zamknąć, utrudniając przepływ powietrza. Bardzo praktyczne są wywietrzniki do okien o regulowanym przepływie powietrza. Dzięki nim nawiew można ustawić pod kątem indywidualnych potrzeb. Duża wygoda przy stosowaniu nawiewników to ich regulacja. Może być ręczna lub automatyczna. W tej pierwszej należy ustawić w odpowiedniej pozycji specjalną przesłonę. Regulacja automatyczna jest niezależna od działań użytkowników.
Zainteresowanie wentylacją przy pomocy wywietrzników do okien sprawia, że urządzenia tego typu są dostępne w różnych wariantach. Nawiewniki, sterowane różnicą ciśnienia mogą się przymknąć samoczynnie, jednak nawet w takiej wersji dają choć minimalny przepływ powietrza. Istnieją także urządzenia, sterowane wilgotnością powietrza. Reagują na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu, otwierając przysłony otworu nawiewnego. Jeśli wilgoć nie przekracza 35 proc., szczelina robi się minimalna. Wzrasta już od wartości 35 proc., by od wartości 70 proc. być otwarta maksymalnie. Nawiewnik higrosterowany to doskonała opcja do pomieszczenia, w którym powstaje sporo wilgoci, na przykład nocą w sypialni.
Wywietrzniki do okien montuje się w ich górnej części. Jednak to nie jest ich jedyne miejsce przeznaczenia. Można je instalować w roletach zewnętrznych a nawet w górnej części ścian zewnętrznych.
Trwa wysyłanie wiadomości...